FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kawerny
Autor Wiadomość
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2015-06-21, 20:30   Kawerny

Ciekawymi wizualnie okazami drewna są okazy ...ujmijmy to kawernowe.
Cechują się występowaniem kawern w całym profilu skamieniałości.
Najprawdopodobniej trzeba ich powstanie łączyć z degradacją biologiczną ( procesy rozkładu) jeszcze zanim drewno zostało zmineralizowane.
Taka kawernacja dotyczy zarówno gatunków iglastych jak i liściastych.
Z moich subiektywnych spostrzeżeń wynika że największe szanse na napotkanie takich okazów są w zapadlisku przedkarpackim ,sporadycznie na Śląsku , Śląsku Opolskim i Dolnym Śląsku , na terenie reszty kraju należą do rzadkich znalezisk lub do tej pory nie zostały stwierdzone.
Podobnym wizualnie drewna są okazy "toredowe" czyli zaatakowane przez świdraki tudzież innych drewnożerców .
W obu przypadkach zarówno okazy kawernowe jak i "toredki" w większości kawerny wypełnia chalcedon ,rzadziej agat i krystaliczna krzemionka zaś w tych ostatnich zdarza się wypełnienie osadem.

Okazy "kawernowe " - zapadlisko








Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD Alien

Dołączył: 17 Lip 2014
Posty: 88
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2015-07-14, 17:47   

Całe szczęście, że temat pojawił się na czas ;-)
Oto "kawernowy" okaz który z początku wylądował na półce z napisem: "nie wiem co to".
Nie dawał mi jednak spokoju ze względu na mocno "drewnopodobną" budowę makro.
Gdyby nie pomoc Kolegi Kornika pewnie uznany zostałby za oszusta gdyż po pierwszym "poglądowym" spolerowaniu nie wykazywał żadnych drewnianych cech mikroskopowych, niemniej jednak było coś ciekawego w tych wzorkach.
Po "naprowadzeniu" przeciąłem okaz nieco głębiej przy czym płaszczyznę cięcia poprowadziłem bliżej domniemanej płaszczyzny poprzecznej. Opłaciło się - ponieważ pokazała się mocno fragmentaryczna budowa mikroskopowa.
Wygląda na to ,że okazy takie w związku z mocną erozją jeszcze "za drewna" mogą często być kłopotliwe w ocenie mikroskopowej którą dotychczas uważałem za jedyną dającą pewnik w klasyfikacji drewno / nie drewno.

Kawałek ma teraz wymiary: 30x25x15 mm





Przy kolejnym okazie z podobną historią nurtuje mnie pytanie o granicę uznania czegoś za drewno tylko po kształcie czy cechach makroskopowych - w sytuacjach gdy powiększenie nie rozwiewa wątpliwości.

Wymiary: 70x90x30 mm





Oba drewienka pochodzą z Pradoliny Podkarpackiej - jedno z okolic Wisłoka, drugie z Wisłoki.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2015-07-14, 21:05   

Alien napisał/a:
.....związku z mocną erozją jeszcze "za drewna" mogą często być kłopotliwe w ocenie....

i właśnie dlatego dobrze jest dysponować i zdobywać wiedzę na temat "fałszywek"- skamieniałości , minerałów, skał.
Taka wiedza pomaga rozwiązywać pewne problemy niejako od ....d.rugiej strony.
Czasami zdarzają się obiekty które można uznać (sklasyfikować) tylko ..awansem.

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2016-02-10, 21:11   

"Przecinak " drewna " kawernowego " - Zapadlisko




Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS