FAQFAQ   Regulamin   SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Skamieniałe drewno spoza terenu kraju.
Autor Wiadomość
TPSD limestone

Dołączył: 17 Wrz 2010
Posty: 121
Wysłany: 2011-02-09, 19:58   Skamieniałe drewno spoza terenu kraju.

Na forum pojawiają się głównie zdjęcia okazów skamieniałego drewna, pozyskanych na terenie naszego kraju. Rzadziej umieszczane są fragmenty pochodzące z zagranicy. Pewnie też dlatego, że jest ich jednak stosunkowo mniej w naszych kolekcjach.

Wątek ten powstał właśnie po to aby okazy takie można było łatwiej i szybciej znaleść, niekoniecznie przeszukując zawsze osobno, każdy z tematów. Myślę, że temat ten także posłuży nam w celach dadaktycznych i podglądowych. Zachęcam zatem wszystkich do umieszczania tutaj fotek swoich okazów skamieniałego drewna, spoza terenu Polski.
 
 
TPSD NEMO
taki tam poszukiwacz


Dołączył: 22 Paź 2010
Posty: 215
Skąd: Śląsk - Czerwionka
Wysłany: 2011-02-10, 13:39   

Dołożę do tematu swoją dzisiejszą zdobycz - kawałek pieńka z Filipin - wys - 180 mm, przekrój - 200 x 130 mm, waga 5,5 kg







 
 
TPSD NEMO
taki tam poszukiwacz


Dołączył: 22 Paź 2010
Posty: 215
Skąd: Śląsk - Czerwionka
Wysłany: 2011-02-10, 15:31   

TURCJA
A to okaz pokazywany już wcześniej w innym temacie, a który wklejam tutaj , gdyż tu jest jego miejsce.
Waga 8,8 kg, wysokość - 390 mm, szerokość podstawy 130 x 90 mm.
Ostatnio zmieniony przez 2011-02-10, 17:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TPSD NEMO
taki tam poszukiwacz


Dołączył: 22 Paź 2010
Posty: 215
Skąd: Śląsk - Czerwionka
Wysłany: 2011-02-10, 15:39   

TURCJA
A tu dwa inne kawałki z Turcji:

pierwszy :



i drugi:


 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-02-10, 19:13   

Gratulacje,ciekawą budowę zewnętrzną ma ten "filipińczyk"..na pierwszy "rzut" oczka doznałem skojarzenia ze "skałką Goethego"-kwarcytem daktylowym.
 
 
TPSD NEMO
taki tam poszukiwacz


Dołączył: 22 Paź 2010
Posty: 215
Skąd: Śląsk - Czerwionka
Wysłany: 2011-02-10, 19:36   

Będzie okazja rzucić na niego kilkakrotnie "głęboko" oczkiem a nawet dotknąć :) .
Zobaczymy jako będzie finał :)
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-02-10, 19:54   

a czy udało się ustalić pochodzenie tych "janczarów"?.Choć by w przybliżeniu?

Człek który przenosi góry,musiał zacząć od kamieni.-Doug Horton... lub dynamitu -ja :D
 
 
TPSD NEMO
taki tam poszukiwacz


Dołączył: 22 Paź 2010
Posty: 215
Skąd: Śląsk - Czerwionka
Wysłany: 2011-02-10, 20:27   

Niestety, kontrahent jest twardy.... nie puszcza farby..... Jeszcze jedno podejście zrobię.
 
 
TPSD kornik

Dołączył: 28 Sie 2010
Posty: 2481
Skąd: Twardogóra
Wysłany: 2011-02-11, 19:15   

Każde znalezisko , czy są to skamieniałości, minerały czy artefakty,powinno być jak najdokładniej opisane.Bez rzetelnych danych traci bardzo wiele na swoim znaczeniu.Oczywiście rozumiem motywacje jak to napisałeś...."kontrahenta", niemniej myślę ze zdradzenie nazwy choćby prowincji już wiele by mogło pomóc w ewentualnym oznaczeniu czy to wieku czy też przynależności gatunkowej.
Bardzo ważne jest w przypadku pozyskiwania okazów z "drugiej ręki" uzyskanie takich informacji.( nawet z klauzulą poufności).
 
 
TPSD NEMO
taki tam poszukiwacz


Dołączył: 22 Paź 2010
Posty: 215
Skąd: Śląsk - Czerwionka
Wysłany: 2011-02-11, 20:52   

Wiem.... niestety "kontrahent" turecki bardzo dba o interesy swojej firmy i nie chce zdradzić skąd pozyskuje swoje kamienie.I czy skamieniałości powinny być szczegółowo opisane czy nie on ma to hmmm.... no gdzieś :-D .
Jednak na podstawie moich poszukiwań mam dwie lokalizacje , leżące dość daleko od siebie, ale prawdopodobne.
Jedną jest region zwany wybrzeże Morza Marmara ( czyli północno zachodnia część Turcji). Drugim jest Wybrzeże Śródziemnomorskie a więc południowo - środkowa część Turcji w okolicach Kemer.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Style modified by NeXuS